אספתי עבורכם מספר מאמרים שפורסמו בטורי דעה. קריאה מהנה!

תיאוריית ההכלה של ביון – דפנה שם טוב
על פי ביון, תהליך של עיבוד רגשות תינוק נמשך גם לאחר תקופת הינקות. כך למשל, ילד שכועס ומשתולל אינו מצליח להרגיע את עצמו, ירוץ להוריו כדי שיסבירו לו כי הוא עייף.

על הורות טובה דיה – דפנה שם טוב
דונלד וודס וויניקוט (Donald Woods Winnicott), רופא ילדים ופסיכואנליטיקאי מפורסם, עסק במחקר ובטיפול ילדים. הוא הביא לעולם הפסיכולוגיה את הטיפול בילדים באמצעות משחק.

תהליכים התפתחותיים – דפנה שם טוב
לפי מלאני קליין, השינוי הגדול בהתפתחות מתרחשת בשנה הראשונה, זאת בשונה מפרויד, לפיו השינוי הגדול בהתפתחות היא סביב תסביך אדיפוס בין גיל 3-6.

יונג, הצל ומנגנון ההשלכה – דפנה שם טוב
על פי יונג, ישנן שתי דרכים באמצעותן הארכיטיפים מצליחים לבטא את תכנם הלא-מודע: פיצוי (compensation): על בסיס עקרון האיזון, והשלכה (projection): מושג יותר רחב מההשלכה ההגנתית של פרויד.

יונג והלא-מודע הקולקטיבי – דפנה שם טוב
התיאוריה המרכזית של יונג התפתחה לאחר המשבר שהתרחש בינו לבין פרויד לאחר מלחמת העולם הראשונה. יונג ניסה לגשר על פערים שנראו בלתי-ניתנים לגישור: בין מערב ומזרח, בין מדע לבין דת ובין רציונליות למיסטיקה כדרך להבין את מעמקי הנפש.

הפרעת דחק פוסט טראומטית – דפנה שם טוב
מדובר כמובן על מונח שככל הנראה כולכם נתקלתם בו בעבר – הפרעת דחק פוסט טראומטית (Post-Traumatic Stress Disorder), או פשוט – פוסט טראומה כמתקרא בשפת העם.

הגישה האקזיסטנציאליסטית – דפנה שם טוב
לפי הגישה האקזיסטנציאליסטית, חיים אותנטיים משמע מיצוי כל האפשרויות שעומדות בפני הפרט. זהו התנאי לחיים אותנטיים (Authentic life). כלומר, אין משהו נכון – הנכון הוא אשליה.

ויסות רגשות לשנה טובה באמת – דפנה שם טוב
תקופת החגים היא הזדמנות מעולה להעביר זמן איכות עם המשפחה, כולם ביחד. ארוחות משותפות, טיולים, ימי כיף ועוד… אבל מה לעשות, גם מתחים וריבים הם חלק מעסקת החבילה.

הפסיכולוגיה האינדיבידואליסטית ע"פ אדלר
בניגוד לפרויד, אדלר סבר כי יש לכל אדם חופש בחירה לפרש את מציאות חייו ולנווט אותם בהתאם למציאות זו.

וילפרד ביון ותיאוריית ההכלה – דפנה שם טוב
התהליך של עיבוד הרגשות לא נעצר בתקופת הינקות אלא ממשיך הלאה גם לאחר מכן. למשל, ילדה כועסת ומשתוללת שלא מצליחה להרגע – תרוץ להוריה כדי שיסבירו לה שהיא פשוט עייפה והגיע הזמן לישון.